Command Medical Center

Częste oddawanie moczu lub dlaczego tak często siusiam?

Belinda Frost

Uważa się, że dana osoba ma 4-7 oddawania moczu dziennie.  To norma.

Najbardziej prawdopodobne przyczyny częstego oddawania moczu

Nadmierne zużycie wody

Płyn, który otrzymujesz, to nie tylko woda. 20-30% wody, którą osoba otrzymuje z jedzenia i napojów. Nadmiar wody sprawi, że będziesz częściej oddawać mocz.

Częste oddawanie moczu może zmniejszyć zawartość soli we krwi i zaszkodzić zdrowiu.

Dlatego należy dawkować napój, aby mocz pozostał czysty lub jasnożółty. Ale nie pij za dużo. 

Jeśli cierpisz na nietrzymanie moczu, Twoim głównym zadaniem w żywieniu jest zmniejszenie podrażnienia pęcherza w celu zmniejszenia liczby popędów. Oznacza to, że schemat picia i pokarmy, które wybierzesz, powinny być "przyjazne" dla układu moczowego.

W takiej sytuacji zmniejszenie ilości spożywanego płynu jest złą decyzją. Jeśli nie pijesz wystarczająco dużo, mocz będzie bardziej skoncentrowany, co nieuchronnie spowoduje podrażnienie pęcherza. Ponadto możliwe są niepożądane konsekwencje w postaci tworzenia się piasku i kamieni w pęcherzu. Picie zbyt małej ilości wody może prowadzić do odwodnienia.

Prawidłowym podejściem jest picie wystarczającej ilości czystej wody, ale w małych porcjach. Objętość płynu wchodzącego do organizmu powinna wynosić od 1,5 do 2 litrów dziennie. W upalne dni możesz użyć więcej w razie potrzeby.

Przejrzyj swoją dietę

Zbyt słone potrawy, a także pikantne przyprawy i przyprawy, lepiej wykluczyć z diety. Sól powoduje zatrzymanie moczu w organizmie. Z tego powodu przez pewien czas mocz staje się bardziej skoncentrowany, co powoduje podrażnienie pęcherza.

Z tego samego powodu marynowane, fermentowane, wędzone potrawy i fast foody powinny być wyłączone z diety: tradycyjnie zawierają dużo soli, przypraw i dodatków chemicznych.

Następnie musisz zrewidować swoją dietę i wykluczyć z niej kwaśne pokarmy - owoce cytrusowe, pomidory i sosy pomidorowe, szczaw. Pożądane jest również ograniczenie stosowania białka: nadmierne spożycie produktów białkowych ma wyraźne działanie moczopędne.

Szczególną uwagę należy zwrócić na regularne wypróżnienia. Opuchnięte, zatłoczone jelito naciska na pęcherz i powoduje niepożądane popędy. 

Aby to zrobić, konieczne jest, z jednej strony, wykluczenie produktów gazotwórczych - kapusty, roślin strączkowych, laktozy, az drugiej strony spożywanie wystarczającej ilości błonnika - warzyw i owoców. Białko często wywołuje zaparcia, dlatego powinno być ograniczone w diecie.

Jeśli świeże warzywa i owoce powodują dyskomfort lub wzdęcia, możesz zastąpić je przetworzonymi termicznie - pieczonymi jabłkami, winegretem, duszoną marchewką, przecierami owocowymi i warzywnymi.

Zalecenia ogólne

Prawidłowe odżywianie jest jednym z elementów kompleksu do zapobiegania nietrzymaniu moczu.  Przestrzegając odżywiania, będziesz w stanie utrzymać dobre samopoczucie i zmniejszyć napięcie pęcherza. Pamiętaj jednak, że dieta powinna być zróżnicowana, zawierać niezbędną ilość węglowodanów, białek  i tłuszczów. Jedz owoce i warzywa zawierające witaminy i błonnik.

Owoce cytrusowe i soki. Owoce cytrusowe i soki cytrusowe, takie jak pomarańcze, grejpfruty, klementynki, cytryny i limonki zawierają duże ilości kwasów, które mogą podrażniać pęcherz.

Napoje gazowane. Napoje gazowane mogą podrażniać wrażliwy pęcherz. Tak więc w obecności pęcherza nadreaktywnego należy porzucić ich stosowanie lub zrobić to umiarkowanie.

Staraj się przestrzegać ogólnych zaleceń: obfite śniadanie, obowiązkowy lunch i lekka kolacja. 

Ogólnie rzecz biorąc, lepiej  zrezygnować  z używania tłustych potraw, unikać przejadania się i podjadania "w biegu".